Team Singapore's Outing At The 26th SEA Games:42 Gold, 45 Silver And 73 Bronze In Tow

01 Nov 2011


Jakarta, 21 November 2011 - A 16-year-old future Olympian, a first-ever badminton women's singles gold, a 24th consecutive waterpolo gold medal, four SEA Games records, eight national records, 28 personal bests. That sums up Team Singapore's outing at the 26th SEA Games.

2. Dr Tan Eng Liang, who led Team Singapore at the 26th SEA Games, said, "My heartiest congratulations to all our athletes for outdoing themselves, many of them have exceeded their expectations despite the high level of competition here in Indonesia."

3. CDM Dr Tan also added that the performances of young athletes during the Games were very satisfying. "We have seen many young stars at these Games who have risen to the challenge and did very well for themselves. This bodes very well for sports in Singapore and I am very excited for their bright futures."
Top Performers
4. Our top three sports in the 26th SEA Games are swimming, table tennis and sailing. These sports contributed 26 out of the 42 total gold medals (62%) and 56 out of 160 medals (35%) won by Team Singapore.

5. Singapore continued our dominance in the pool, with the swimmers clinching 17 gold medals out of the 38 on offer, bringing our total medal haul for swimming to 39 (17 gold, nine silver and 13 bronze) - our best away medal haul to date in the sport.

6. Swim queen Tao Li contributed seven gold and one bronze to Team Singapore's medal haul. This achievement gives her the title of 'top performing athlete' out of approximately 5,000 athletes from 11 countries at this year?s SEA Games.

7. Future Olympian Joseph Schooling booked his spot in London 2012 when he became Singapore's first swimmer to qualify for the Olympics A mark in the 200m Fly. 15-year-old Quah Zheng Wen followed in the footsteps of one of Singapore's most celebrated swimmers, his elder sister Quah Ting Wen, when he won the contingent's first gold medal in the pool. Arren Quek ended Singapore's 18-year medal drought in the men's 50m Freestyle event. As a team, the swimmers rewrote four SEA Games records, broke seven national records and set 21 new personal bests.

8. Our table tennis team made a clean sweep of all five gold medals on offer at the Games. Teenage paddlers Isabelle Li and Pang Xuejie held their own against their more experienced compatriots, showing that adequate preparation through high level competition is a great leveler to narrow the gap between age and experience when it comes to sports. Our sailors also did very well to clinch eight medals (four gold, one silver, three bronze) out of the nine events that they competed in.
Pleasant Surprises
9. In a surprise upset, shuttler Fu Mingtian shed tears of joy as she stood on the podium, hearing Team Singapore supporters belting out our national anthem as the flag was raised for Singapore's first ever gold medal in the badminton women's singles event. Her victory is only Singapore's second singles title in the SEA Games.

10. The canoeing team also delivered several pleasant surprises with a 10-medal haul (two gold, five silver, three bronze) at the Games, a testament to the efforts of the team who has lofty aspirations for Olympic glory.

11. In Waterski, 18-year-old Sasha Christian and her teammate 16-year-old Kalya Kee made waves when they gave Singapore a one-two finish winning the gold and silver medals respectively in the women's wakeboard event.

12. Gary Yeo's 100m timing of 10.46s brought home Singapore's silver medal in the athletic event after 10 years. Sports climbing was another sport that gave us reasons to cheer, their debut outing saw a total of eight medals, almost a third of all the medals on offer in the sport. Also debutants to the Games, the six-men roller sports team brought home a total of nine medals, with everyone winning at least one medal.
Age Doesn't Matter
13. The youngest and oldest athletes in the Team Singapore contingent also have much to cheer about. In their debut appearance at the SEA Games, they each brought back medals. 14-year-old synchronised swimmer Natalie Chen won bronze in the Team Technical Routine, whereas 76-year-old grandmother Ng Lai Chun who competed in bridge, won two silver (Women's Team and Women's Butler Pair).

14. Veteran athlete James Wong clinched his 10th gold medal at the SEA Games and it was our first gold medal at the 26th SEA Games.
Connecting with Fans
15. All through the 14 days of competition, Team Singapore's Facebook fan page was bustling with activity. Fans and supporters could receive immediate updates on results, photographs and quotes from Team Singapore athletes and officials right after their events.

16. For the first time, the Team Singapore Facebook fan page, managed by the Singapore Sports Council, launched a virtual stadium where fans could watch the Games online as they were telecast on television. The page provided a great platform for fans to interact and have discussions about their favourite Team Singapore athletes and offer words of encouragement online.

17. Prior to the start of the Games, more than 100,000 well wishes were collected from Team Singapore through various mediums - well-wishing collection boxes at 64 NTUC Fairprice outlets, car decals, and banners from schools as well as the Team Singapore Facebook page. Such outpour of support from the public gave Team Singapore the extra boost to deliver their best efforts at the Games.

-END-

Team Singapore Medal Tally

S/NO.

Medal

Sport

Event

Athlete

Date

1

Gold

Athletics

Men's Discus

James Wong

12-Nov

2

Gold

Athletics

Women's Shot Put

Zhang Guirong

14-Nov

3

Gold

Badminton

Women's Singles

Fu Mingtian

19-Nov

4

Gold

Billiards

English Billiards Single

Peter Edward Gilchrist

13-Nov

5

Gold

Bowling

Women's Singles

Cherie Tan Shi Hua

15-Nov

6

Gold

Bowling

Women's Team

Cherie Tan Shi Hua
Daphne Tan Shi Jing
Jazreel Tan Shi Hua
New Hui Fen
Shayna Ng Lin Zhi

18-Nov

7

Gold

Bowling

Women's Step Ladder

Cherie Tan Shi Hua

20-Nov

8

Gold

Bridge

Women's Pairs

Seet Chong Cheng
Tan Yoke Lan

20-Nov

9

Gold

Canoeing

Women's K1 500m

Geraldine Lee Wei Ling

12-Nov

10

Gold

Canoeing

Women's K2 200m

Stephanie Chen Jiexian
Suzanne Seah

13-Nov

11

Gold

Gymnastics

Women's Artistic Gymnastics Team

Lim Heem Wei
Krystal Khoo Oon Hui
Foo En Ning
Rachel Giam
Joey Tam Jing Ying
Nur Atikah Nabilah

13-Nov

12

Gold

Sailing

Women's International 470 Class

Dawn Liu Xiaodan
Sara Tan Li Ching

19-Nov

13

Gold

Sailing

Men's International 470 Class

Russell Kan Tsung Liang
Terence Koh Seng Kiat

19-Nov

14

Gold

Sailing

Women's Laser Class Radial

Victoria Chan Jing Hua

19-Nov

15

Gold

Sailing

Open Optimist

Elisa Yokoyama Yukie

19-Nov

16

Gold

Shooting

Men's 10m Air Rifle

Zhang Jin

12-Nov

17

Gold

Swimming

Women's 100m Butterfly

Tao Li

12-Nov

18

Gold

Swimming

Men's 400m Individual Medley

Quah Zheng Wen

12-Nov

19

Gold

Swimming

Women's 4X100m Medley Relay

Amanda Lim Xiang Qi
Shana Lim Jia Yi
Samantha Louisa Yeo
Tao Li

12-Nov

20

Gold

Swimming

Men's 50m Butterfly

Joseph Isaac Schooling

12-Nov

21

Gold

Swimming

Men's 200m Freestyle

Danny Yeo Kai Quan

13-Nov

22

Gold

Swimming

Women's 4X200m Freestyle Relay

Koh Hui Yu
Mylene Ong Chui Bin
Tao Li
Amanda Lim Xiang Qi

13-Nov

23

Gold

Swimming

Men's 50m Freestyle

Arren Quek Xin Hui

14-Nov

24

Gold

Swimming

Women's 50m Backstroke

Shana Lim Jia Yi

14-Nov

25

Gold

Swimming

Women's 200m Butterfly

Tao Li

14-Nov

26

Gold

Swimming

Men's 4X100m Freestyle Relay

Clement Lim Yong En
Russell Ong Kai Yi
Arren Quek Xin Hui
Danny Yeo Kai Quan

14-Nov

27

Gold

Swimming

200m Butterfly Men's

Joseph Isaac Schooling

15-Nov

28

Gold

Swimming

50m Freestyle Women's

Amanda Lim Xiang Qi

15-Nov

29

Gold

Swimming

4X100m Freestyle Relay

Amanda Lim Xiang Qi
Mylene Ong Chui Bin
Koh Hui Yu
Tao Li

15-Nov

30

Gold

Swimming

Women's 100m Backstroke

Tao Li

16-Nov

31

Gold

Swimming

Men's 4 X 200m Freestyle

Danney Yeo Kai Quan
Jeremy Kevin Mathews
Teo Zhen Ren
Clement Lim Yong En

16-Nov

32

Gold

Swimming

Men's 1500m Freestyle

Teo Zhen Ren

17-Nov

33

Gold

Swimming

Women's 50m Butterfly

Tao Li

17-Nov

34

Gold

Table Tennis

Mixed Doubles

Yang Zi
Sun Bei Bei

14-Nov

35

Gold

Table Tennis

Men's Doubles

Ma Liang
Pang Xuejie

15-Nov

36

Gold

Table Tennis

Women's Doubles

Feng Tianwei
Sun Beibei

15-Nov

37

Gold

Table Tennis

Women's Singles

Feng Tianwei

16-Nov

38

Gold

Table Tennis

Men's Singles

Gao Ning

16-Nov

39

Gold

Waterpolo

Women's Waterpolo

Women's Team

12-Nov

40

Gold

Waterpolo

Men's Waterpolo

Men's Team

18-Nov

41

Gold

Waterski

Women's Wakeboard

Sasha Siew Hoon Christian

16-Nov

42

Gold

Wushu

Women's Duilian

Emily Sin Min Li
Tao Yi Jun
Tay Yu Juan

21-Nov

43

Silver

Athletics

Men's 100m

Gary Yeo Foo Ee

12-Nov

44

Silver

Athletics

Women's Shot Put

Wan Lay Chi

14-Nov

45

Silver

Athletics

Men's 4X100m

Men's Team

15-Nov

46

Silver

Billiards

Men's Snooker Doubles

Ang Boon Chin
Lim Chun Kiat

16-Nov

47

Silver

Billiards

Men's Snooker Singles

Ang Boon Chin

19-Nov

48

Silver

Bowling

Women's Doubles

Cherie Tan Shi Hua
Daphne Tan Shi Jing

16-Nov

49

Silver

Bowling

Women's Trios

Cherie Tan Shi Hua
Daphne Tan Shi Jing
Jazreel Tan Shi Hua

17-Nov

50

Silver

Bridge

Women's Buttler Pairs

Ng Lai Chun
Tan Sock Ngin

14-Nov

51

Silver

Bridge

Women's Team

Women's Team

15-Nov

52

Silver

Bridge

Men's Team

Men's Team

15-Nov

53

Silver

Bridge

Men's Pairs

Loo Choon Chou
Poon Hua

20-Nov

54

Silver

Bridge

Mixed Pairs

Poon Hua
Lian Sui Sim

21-Nov

55

Silver

Canoeing

Men's K1 1000m

Lucas Teo Guang Yi

11-Nov

56

Silver

Canoeing

Women's K2 500m

Stephenie Chen Jiexian
Suzanne Seah

12-Nov

57

Silver

Canoeing

Women'sK4 500m

Geraldine Lee Wei Ling
Andrea Chen Jiewen
Wilona Lee Yang Jing
Annabelle Ng Xiangru

12-Nov

58

Silver

Canoeing

Women's K1 200m

Geraldine Lee Wei Ling

13-Nov

59

Silver

Canoeing

Women's K4 200m

Geraldine Lee Wei Ling
Andrea Chen Jiewen
Wilona Lee Yang Jing
Annabelle Ng Xiangru

13-Nov

60

Silver

Cycling

50 km Individual Time Trial

Darren Low

14-Nov

61

Silver

Fencing

Women's Foil Team

Cheryl Wong Ye Han
Joan Ang Liting
Ruth Ng Yi Lin
Wang Wenying

18-Nov

62

Silver

Gymnastics

Pommel Horse

Gabriel Gan Zi Jie

15-Nov

63

Silver

Gymnastics

Floor Exercise

Lim Heem Wei

15-Nov

64

Silver

Roller Sports

Women's 3000m Relay

Carmen Goh Jia Man
Emily Kwek Wei Wei
Rebecca Chew Rui Jun

13-Nov

65

Silver

Sailing

Women's RSX

Audrey Yong Pei Lin

19-Nov

66

Silver

Shooting

Women's 10m Air Rifle

Jasmine Ser Xiang Wei

15-Nov

67

Silver

Sport Climbing

Men's Boulder

Jay Koh Zher Yeow

12-Nov

68

Silver

Swimming

Women's 200m Freestyle

Amanda Lim Xiang Qi

12-Nov

69

Silver

Swimming

Men's 400m Individual Medley

Jeremy Kevin Mathews

12-Nov

70

Silver

Swimming

Men's 50m Breaststroke

Ng Jia Hao

13-Nov

71

Silver

Swimming

Men's 200m Backstroke

Zach Ong Wei Shien

14-Nov

72

Silver

Swimming

Men's 200m Butterfly

Quah Zheng Wen

15-Nov

73

Silver

Swimming

Women's 50m Freestyle

Mylene Ong Chui Bin

15-Nov

74

Silver

Swimming

Men's 100m Freestyle

Danny Yeo Kai Quan

16-Nov

75

Silver

Swimming

Women's 100m Freestyle

Mylene Ong Chui Bin

16-Nov

76

Silver

Swimming

Men's 200m Individual Medley

Joseph Isaac Schooling

17-Nov

77

Silver

Synchronised Swimming

Duet Technical Routine

Stephanie Chen Mei Qi
Crystal Yap Yu Hui

19-Nov

78

Silver

Synchronised Swimming

Duet Free Routine

Stephanie Chen Mei Qi
Crystal Yap Yu Hui

20-Nov

79

Silver

Synchronised Swimming

Team Free Combination

Women's Team

21-Nov

80

Silver

Table Tennis

Mixed Doubles

Gao Ning
Feng Tianwei

14-Nov

81

Silver

Table Tennis

Men's Doubles

Gao Ning
Yang Zi

15-Nov

82

Silver

Table Tennis

Women's Singles

Isabelle Li

16-Nov

83

Silver

Table Tennis

Men's Singles

Yang Zi

16-Nov

84

Silver

Taekwondo

Poomsae Ind Women's

Joyce Lim Soon Yi

12-Nov

85

Silver

Waterski

Women's Wakeboard

Kalya Marissa Kee

16-Nov

86

Silver

Waterski

Women's Slalom

Sasha Siew Hoon Christian

17-Nov

87

Silver

Waterski

Mixed Wakeboard Team Overall

Sasha Siew Hoon Christian
Kalya Marissa Kee
Matthew Keng Christian
Andy Huang Huancong
Jerald Foo Zhi Li

18-Nov

88

Bronze

Athletics

Men's Pole Vault

Chong Ming Xun

12-Nov

89

Bronze

Athletics

Women's Discus

Zhang Guirong

15-Nov

90

Bronze

Badminton

Men's Team

Men's Team

12-Nov

91

Bronze

Badminton

Women's Team

Women's Team

13-Nov

92

Bronze

Badminton

Men's Singles

Derek Wong Zi Liang

19-Nov

93

Bronze

Badminton

Women's Doubles

Shinta Mulia Sari
Yao Lei

19-Nov

94

Bronze

Billiards

English Billiards Double

Peter Edward Gilchrist
Ang Boon Chin

14-Nov

95

Bronze

Billiards

Women's 8-Ball Pool Singles

Hoe Shu Wah

14-Nov

96

Bronze

Billiards

Women's 9-Ball Pool Singles

Hoe Shu Wah

17-Nov

97

Bronze

Bridge

Mixed Buttler

Loo Choon Chou
Tan Yoke Lan

17-Nov

98

Bronze

Bridge

Mixed Team

Mixed Team

17-Nov

99

Bronze

Bridge

Mixed Pairs

Loo Choon Chou
Tan Yoke Lan

21-Nov

100

Bronze

Bowling

Women's Singles

Jazreel Tan Shi Hua

15-Nov

101

Bronze

Bowling

Women's Trios

New Hui Fen
Shayna Ng Lin Zhi
Jasmine Yeong-Nathan

17-Nov

102

Bronze

Boxing

Men's Light Weight 60kg

Muhd Ridhwan Ahmad

19-Nov

103

Bronze

Canoeing

Men's K2 1000m

Daniel Ang Jia Ming
Brandon Ooi Wei Cheng

11-Nov

104

Bronze

Canoeing

Men's K4 1000m

Daniel Ang Jia Ming
Tay Zi Qiang
Muhd Syaheenul Aiman
Lucas Teo Guang Yi

11-Nov

105

Bronze

Canoeing

Men's K2 200m

Brandon Ooi Wei Cheng
Clarence Chua

13-Nov

106

Bronze

Cycling

25km Individual Time Trial

Dinah Chan Siew Kheng

14-Nov

107

Bronze

Cycling

76.2km  Road Race Individual

Dinah Chan Siew Kheng

16-Nov

108

Bronze

Fencing

Women's Individual Epee

Ann Karin Melbye

14-Nov

109

Bronze

Fencing

Men's Team Foil

Matthew Lam Hin Yui
Tan Yuan Zi
Wu Jie
Zhang Zhengang

17-Nov

110

Bronze

Gymnastics

Women's Artistic Individual

Lim Heem Wei

14-Nov

111

Bronze

Judo

Women's 57kg

Ang Xuan Yi

19-Nov

112

Bronze

Karate

Kumite -55kg

Tay Qinyuan

13-Nov

113

Bronze

Open Water Swimming

Men's 5000m

Brandon Boon Ji Xing

17-Nov

114

Bronze

Roller Sports

Women's 300m

Rebecca Chew Rui Jun

12-Nov

115

Bronze

Roller Sports

Men's 5000m

Daryl Chan Chiang

12-Nov

116

Bronze

Roller Sports

Women's 5000m

Carmen Goh Jia Man

12-Nov

117

Bronze

Roller Sports

Women's 1500m

Rebecca Chew Rui Jun

13-Nov

118

Bronze

Roller Sports

Men's 3000m Relay

Lim June Liang
Chew Wee
Daryl Chan Chiang

13-Nov

119

Bronze

Roller Sports

Women's 500m

Emily Kwek Wei Wei

14-Nov

120

Bronze

Roller Sports

Women's 10,000m

Carmen Goh Jia Man

14-Nov

121

Bronze

Roller Sports

Men's 10,000m

Daryl Chan Chiang

14-Nov

122

Bronze

Rowing

Women's W2-

Saiyidah Aisyah Mohd Rafa'ee
Joanna Chan Lai Cheng

16-Nov

123

Bronze

Rowing

Women's W1X

Saiyidah Aisyah Mohd Rafa'ee

17-Nov

124

Bronze

Sailing

Men's Laser Class Radial

Terence Choo Jian Jie

19-Nov

125

Bronze

Sailing

Men's RSX

Leonard Ong

19-Nov

126

Bronze

Sailing

Women's Mistral

Amanda Ng Ling Kai

19-Nov

127

Bronze

Silat

Tanding Class E

Mohd Saifullah Mohd Julaimi

15-Nov

128

Bronze

Silat

Tanding Class I

Mohd Shakir Juanda

15-Nov

129

Bronze

Silat

Men's Artistic Double

Muhd Azri Abdullah & Muhd Danial Azlani

15-Nov

130

Bronze

Softball

Men's Softball

Men's Team

18-Nov

131

Bronze

Sport Climbing

Women's Boulder

Chung Sue Ann

13-Nov

132

Bronze

Sport Climbing

Men's Speed Track Individual

Adriel Choo Weng Khit

14-Nov

133

Bronze

Sport Climbing

Women's Speed Track Individual

Judith Sim

14-Nov

134

Bronze

Sport Climbing

Women's Speed Track Relay

Janice Ng Li
Judith Sim
Zhang Bin Bin

17-Nov

135

Bronze

Sport Climbing

Men's Speed Track Relay

Muhd Faizeen Abdul Malek
Muhd Zaki Raml
Adriel Choo Weng Khit

17-Nov

136

Bronze

Sport Climbing

Men's Speed Record

Adriel Choo Weng Khit

18-Nov

137

Bronze

Sport Climbing

Women's Speed Record

Judith Sim

18-Nov

138

Bronze

Swimming

Women's 200m Freestyle

Koh Hui Yu

12-Nov

139

Bronze

Swimming

Men's 100m Butterfly

Joseph Isaac Schooling

13-Nov

140

Bronze

Swimming

Women's 200m Backstroke

Tao Li

13-Nov

141

Bronze

Swimming

Men's 200m Freestyle

Jeremy Kevin Mathews

13-Nov

142

Bronze

Swimming

Women's 400m Freestyle

Koh Hui Yu

14-Nov

143

Bronze

Swimming

Men's 50m Freestyle

Russell Ong Kaiyi

14-Nov

144

Bronze

Swimming

Men's 200m Backstroke

Rainer Ng Kai Wee

14-Nov

145

Bronze

Swimming

Men's400m Freestyle

Jeremy Kevin Mathews

15-Nov

146

Bronze

Swimming

Men's100m Backstroke

Zach Ong Wei Shien

15-Nov

147

Bronze

Swimming

Men's 50m Backstroke

Quah Zheng Wen

16-Nov

148

Bronze

Swimming

Women's 200m Breaststroke

Samantha Louisa Yeo

16-Nov

149

Bronze

Swimming

Women's 50m Butterfly

Mylene Ong Chui Bin

17-Nov

150

Bronze

Swimming

Women's 100m Freestyle

Amanda Lim Xiang Qi

16-Nov

151

Bronze

Synchronised Swimming

Team Technical Routine

Women's Team

19-Nov

152

Bronze

Taekwondo

Men's Poomsae Ind

Samuel Lee Kang Wei

12-Nov

153

Bronze

Taekwondo

Men's Poomsae Team

Samuel Lee Kang Wei
Jason Tan Jun Wei
Muhd Norhalim

12-Nov

154

Bronze

Taekwondo

Women's Middle Weight 67kg

Jacqueline Quek Jie Jin

15-Nov

155

Bronze

Taekwondo

Men's Fly Weight 54kg

Jason Tan Junwei

15-Nov

156

Bronze

Waterski

Men's Wakeboard

Matthew Keng Christian

16-Nov

157

Bronze

Waterski

Women's Waterski Overall

Sasha Siew Hoon Christian

18-Nov

158

Bronze

Wushu

Women's Taijiquan & Taijijian

Valerie Wee Ling En

19-Nov

159

Bronze

Wrestling

Men's 60kg

Aaron Koh Sheng Min

16-Nov

160

Bronze

Wushu

Men's Duilian

Fung Jin Jie
Jaryl Tay Wei Sheng
Samuel Seah Kah Yeap

21-Nov

 

Back to top

CAREERS

career banner on homepage 230x93

Join Sport Singapore and play a role in shaping the sporting community of Singapore.


NEWSROOM

Latest News

News archive with press releases, media information and key speeches that shape sports in Singapore

Subscribe

Sign up for our mailing list for all of the latest happenings.

subscription    

Be Social

Get closer to the action - subscribe to our social channels.

Contact

Sport Singapore map

We welcome suggestions, feedback and enquiries.

SPORT SINGAPORE
3 Stadium Drive, Singapore 397630
6345 7111